Історія злетів і падінь Алана Гранта

Історія злетів і падінь Алана Гранта

Михайло Сапов народився в Миколаєві, але в ранньому дитинстві разом з родиною емігрував до Америки. По приїзду юнак змінив ім’я на Алан Грант і вирішив стати бізнесменом. На сьогодні він успішний підприємець, власник двох величезних компаній Hired і Talkable (має представництво в Україні). Історія життя Алана та його власний шлях до успіху варті стати сюжетом для книги. Головний герой проходить через десятки невдач та здійснює десятки помилок, але врешті-решт отримує перемогу. Алан мав багатотисячні борги, втрачав не одну компанію, довелось йому, вбравшись в костюм зайця, закликати клієнтів на конференцію.

Але для того щоб розповідь про Алана була повною варто повернутися на два десятки років тому. Саме тоді, погожим літнім днем, маленький миколаївський хлопчина Міша грав з м’ячом. Вдаривши кілька разів по воротах, м’яч полетів далеко і впав прямо на чуже подвір’я. Сусідська бабця почала сваритися на хлопця та кричати, що він капіталіст. Хлопчина розгубився, бо не міг зрозуміти в чому саме його звинувачують. Увечері він запитав свого тата, що таке капіталіст і чому це погано. Його батько був сучасний і прогресивний. Розповів хлопцю, що слово не має поганого значення, бо капіталізм це коли люди обмінюються речами та отримують обоє вигоду. Батькову відповідь Мишков запам’ятав і використав як ключове правило для побудови власного життя.

Після того як Радянський Союз перестав існувати, а Україна отримала незалежність, батько Мишка започаткував власний бізнес, відкрив власну компанію “Алан Грант”. Родина отримала гроші, а у старшого Сапова з’явився власний офіс і охорона.

В дев’яностих років минулого сторіччя родина Сапових емігрувала до Америки, в малесеньке містечко, що розташоване в штаті Джорджія. Спочатку Мишко відчув розчарування, бо батько багато розповідав про щасливе та яскраве американське життя, але побачив хлопчина зовсім інше. Малесеньке місто після великого Миколаєва здавалось Мишкові селом, але родина не збиралась повертатися назад до України. І Мишко, і його тато поміняли імена на американський лад. В цьому новому житті капіталізм уже не мав негативного змісту.

Як хлопчик у 7 років самостійно написав комп’ютерну гру

Справи батька складались не зовсім добре. Родина була змушена перебратися до Атланти, головного міста штату, яке мало понад 6 мільйонів населення. Батько покинув бізнес і змушений був повернутись до своєї професії інженера, а молодший Грант вирішив продовжити батьківський шлях у бізнесі. Окрім бажання займатися бізнесом, Алан цікавився програмуванням. Колись давно батько розробляв для сина комп’ютерні ігри. Вони дуже часто “ламалися” і батько мав чинити код, пізніше він навчив сина виправляти помилки самому. Так хлопець познайомився з мовою програмування басік і коли йому виповнилося сім років уже вмів писати власноруч ігри.

Алан Грант 1995 рік

Хлопчик полюбляв комп’ютер, міг його полагодити, створював веб-сайте, писав ігри. Але, крім користі, його захоплення приносило шкоду. Алан був виключений з декількох шкіл тому, що зламав чужі комп’ютери. Все це привело до того, що середню освіту Алан отримав в альтернативній школі для “поганих”. Як зараз він згадує: “Я був поганим учнем, не виконував домашнє завдання, але при цьому, на контрольних роботах отримував найвищі бали.”

Початок бізнес-кар’єри

Якось після уроків Алан прогулювався і зайшов до офісу який знаходився поблизу його школи. Там він зустрів двох хлопців, які сиділи біля комп’ютерів. Він запитав: “Що ви робите?”.

Йому відповіли: “Ми розробляємо сайти”.

Хлопець сказав, що він теж це вміє робити. Так він став частиною команди та вже у 2001 році хлопці розробили сайт для продажу дизайнерських подарунків. Ними був написаний бізнес-план і вони отримали кредит розміром 20 тисяч доларів. В ті часи банки готові були віддавати кредити навіть мало досвідченим бізнесмена. На жаль, партнери отримали лише збитки, бо не змогли налагодити операційні процеси.

Думки про майбутнє

20-річного Алана все частіше відвідували думки про власне майбутнє. Що робити далі? Чим зайнятися? Спочатку думав про вищий навчальний заклад, який відкрив би шлях до Microsoft, дозволивши набратись досвіду і згодом відкрити власний бізнес. Але він більше схилявся до власної справи прямо зараз. Хлопець не міг довго чекати, він мав діяти, не відкладаючи справи на потім. Він накупив популярних бізнес книжок, підписався на відомі ділові видання і почав розробляти ідеї. Спочатку вирішив розробити веб конструктор для допомоги необізнаним користувачам створювати сайти по шаблонах і продавати їх по тисячі доларів. Плануючи проект, він знайшов компанію, котра займалась подібним в Україні. Він дізнався, що компанія знаходилась в його рідному місті Миколаєві. Це привернуло увагу бізнесмена. Компанія Template Monster належала Давіду Брауну. Батько допоміг Алену вийти на власника компанії, а хлопець почав збирати команду розробників, пообіцявши їм досить пристойно на той час зарплатню.

Де знайти кошти на бізнес?

Алан вирішив взяти участь у різних змаганнях де можна було отримати гроші за свою ідею, але для змагань була потрібна команда фахівців. Проте, його ідеї нікого не могли зацікавити. Розробляти сайти у маловідомі Україні? Це звучало не досить серйозним. Проте, справи поволі просувалися. Здійснювався пошук розробників в Україні, а сама Алан в Америці активно розшукував фінанси. Всі змагання, у яких він брав участь, принесли йому поразку. Бізнесмен зміг назбирати близько п’яти тисяч доларів, яких вистачило для повноцінного старту і розвиток. Саме так була створена компанія Webmasters International.

Крах ідеї через борги

Бізнес-проект в Миколаєві досить активно розвивався. Збільшилась кількість клієнтів, збільшилась і вартість послуг. В штаті компанії вже налічувалось 50 розробників. Алану здавалося, що все, він отримав перемогу. У 2005 році він покинув університет задля того, щоб повністю присвятити себе своєму бізнесу. Але невдовзі його спіткала невдача. Компанія отримала величезний проект, величезними американська компанія замовила великий проект, але платити могла тільки з відстрочкою. Тому у бюджеті постійно виникали проблеми. Алан послухавши пораду знайомих, почав використовувати відстрочені інвойси для передачі третім особам. Так Алан потрапив до пастки. Коли зробив, що вчинив помилку, було вже пізно. З колективу почали виходити люди, у повітрі зависло півмільйона доларів, а як їх повернути Алан не знав.

Спроба відкрити бізнес під номером два

Хлопець відправився до Сан-Франциско, але стати своїм серед підприємницького кола не вийшло. Розробкою сайтів вже нікого було зацікавити. Тоді саме прийшла мода на створення додатків для. Алан вирішив спробувати власні сили та зі своєю командою почав експериментувати.

Як невдача негативно вплинула на почуття власної гідності

Алан не знав де знайти кошти, тому продовжував відвідувати різні конкурси, намагаючись перемогти та отримати грошовий приз. Таким чином, його доля звела з Шоном Мейном, який безкоштовно займався розробкою програм для спа-салонів, а за це отримував відсоток з доходів. Шон запропонував Алану діяти так само, але розробляючи програми для готелів. Невдовзі вони знайшли третього партнера. Свою компанію вони назвали 3L Systems.

Засновники 3L Systems. 2007 рік

Алан продовжував заробляти на розробці сайтів. Дохід він використовував для покриття виплати по боргах та власного життя. На 100% розрахуватися з кредиторами він не зміг і вирішив зробити через 6 років. Життя триває.

Чергова втрата

Свою розробку партнери думали закінчити за 12 місяців і щиро вірили, що досягнуть успіху. Вони проводили зустрічі з власниками готелів, аналізували попит. Проте час йшов, а їхня розробка лишилась лише сирою розробкою. Як згадує Алан, він в той час думав про те, що іншим успіх дається миттєво і вони багатіють на інвестиціях, а він рік наполегливо працює з партнерами, а навіть робочої версії створити не спромігся. Він сам собі все більше нагадував повного невдаху. Грошей в нього не вистачало навіть на ремонт автівки, яка втратила в невеличке ДТП. Його дівчина ображалась та радила знайти нормальну роботу. Проте Алан нікого не слухав і шукав себе тільки у власному бізнесі. Єдиним прибутком його була розробка сайтів, звісно, уже це було не 80 тисяч доларів, а значно менше, десь 20 тисяч на рік. Проте і цього вистачало на 3L Systems. Алан змарнував на цей проект три роки, але партнери зайшли в глухий кут і вирішили покинути цю справу. Алан не був би собою, коли б не здійснив нову спробу відкрити ще одну компанію. Він повернувся до програмування з новою ідеєю створити сервіс, який допоможе порівнювати продажі двох варіантів одного ресурсу. Звісно ж, він захотів поділитися зі своїми друзями своєю новиною. Так з’явилася ще одна ідея створити сервіс, який буде структурувати адресу в електронній пошті і одним простим натисканням зможе відправляти один лист сотням адресатів.

Хлопець хотів написати всім, що 3L Systems представляє новий продукт. Отримувачам листа сподобається новий сервіс, вони будуть ним користуватися і спрацює ефект вірусу. Саме так думав Алан. Свій сервіс Алан почав розробляти з грудня 2009 року і планував на Різдво вже запустити його в дію. Свій сервіс він назвав Mailytics. Проте виникла проблема, бо його сервіс не мав привабливого та яскравого логотипу. Він почав шукати рішення на ресурсі для дизайнерів під назвою 99designs.

Його метою було отримати найкращий логотип створений найкращими фахівцями. Алан не став викладати пропозицію, намагаючись привернути увагу дизайнерів. Він знайшов слабке місце на сайті і зміг відправити персональний лист дизайнерам, які мали найвищий рейтинг. Так, всього-на-всього, за дві сотні доларів він отримав кілька сотень найкращих логотипів. Але знову виникла проблема, бо хлопець не знав який вибрати логотип із запропонованих. Хлопець знову вдався до хитрощів. Він запропонував розробникам проголосувати за найкращий варіант. Алан отримав те, що хотів, але уже був місяць лютий і невдовзі на Алена чекало величезне розчарування. Сайт TechCrunch опублікував текст про CRM-систему з особистих контактів, продовжувати свою роботу Алан вже не міг, бо його могли звинуватити в плагіаті. Хлопець зробив висновок, що йому потрібні партнери, які будуть контролювати його перфекціонізм.

У пошуках нових партнерів

В той час у Сан-Франциско відбувалися різноманітні заходи, де підприємці могли знайти собі партнерів. Саме там Алан познайомився з Джеффом та Норі, які теж займалися програмуванням і розвивали бізнес. Ними було прийняте рішення перевірити себе як команду. Вони виконали разом тестове завдання на яке витратили 12 годин і в результаті отримали прототип. Після невдалих останніх років Алану здавалося, що він таки отримав свою ідеальну команду. Його новим партнерами не сподобалась ідея Mailytics і вони прийняли рішення розробити щось нове. Партнери вийняли будиночок в студентському містечку Берклі на три місяці та вирішили розробити нову ідею. Вони працювали до пізньої ночі, потім, щоб відпочити, каталися на байках. Як згадує Алан, тоді Джефф дуже часто годував смачні стейки.

Ідеї приходили щодня. Кожного тижня вони розробляли закінчували новий прототип, але дійти повної згоди так і не змогли. Якщо розробка подобалась двом, то обов’язково третій був проти. Підсумком їхньої наполегливої праці став сервіс реферальної програми для інтернет-магазинів. Суть сервісу полягати в тому, що коли покупець здійснював покупку на 100 доларів, а на протязі наступної доби його друг міг купити той самий товар, але вже за 90 доларів. Якщо покупка таки була здійснена, то перший покупець отримував на руки 10 доларів. Пробний тест перевершив усі сподівання. Дослідження було проведене на магазині кошерної їжі. Покупці цікавилися, розповсюджували інформацію в соціальних мережах, а власники магазинів просили розробку вже на завтра. Так була створена компанія Talkable, а її власники потрапили до Y-Combinator в 2011 році. Алан почувався щасливим.

Talkable отримала інвестиції на кілька мільйонів доларів

Проект втілювався в життя, але на його розвиток потрібно було знайти мільйон доларів, а було зібрано лише чверть потрібної суми. Їм порадили скласти список всіх можливих інвесторів. Так по 20-30 доларів почали надходити кошти. За вкладені гроші інвестори отримували акції компаній. За рік було назбирали близько одного мільйона доларів.

-Зазвичай, стартап має двох-трьох інвесторів, а в нашому випадку їх було 30!!- Так зараз жартує Алан.

На жаль, команда так і не дійшла згоди. Джефф мав песимістичний настрой, він не вірив, що щось може вийти. Норі, хоч і зберігав віру в успіх, але був занадто економним і не мав бажання витрачати зібрані кошти на розвиток проекту. Сам Алан прагнув тільки зростання і був націлений на успіх. Він знову вирішив ризикувати, купив квиток на велику конференцію і, бажаючи привернути увагу відвідувачів, убрався в костюм зайця.Так компанія отримала у клієнти величезного ритейлера. Далі, щоб про компанію дізналися якомога більше людей, Алан продовжував регулярно телефонувати своєму знайомому, у якого були зв’язки з виданням TechCrunch. Так партнери отримали статтю про свою компанію. Але тут Алан схаменувся і зрозумів, що вони забули створити новий дизайн для свого сайту. Часу вже не лишалось і хлопці просто скопіювали дизайн одного сайту CRM-компанії.

Конфлікт з ІТ-зіркою

Публікація статті принесла компанії славу. Коли хлопці святкували успіх, зателефонував друга Алана і сказав, що Девід Хенссон говорить нехороші речі про компанію, звинувативши їх у тому, що вони вкрали дизайн його сайту. Алан порадив охолонути Девіду і відправився додому спати. Ранок наступного дня приніс одні неприємності, газети вийшли із заголовками про те, як нікому не відомий стартап нагрубив світові знаменитості. Алан спробував вибачитись, але скандал зупинити не вдалося. Через кілька днів один із діджеїв звинуватив партнерів у тому, що вони використали його пісню без дозволу. Другу помилку вже вибачте не змогли. Партнерів звинуватили в тому, що вони не поважають прав на інтелектуальну власність.

Алан таки отримав славу, але вона була негативна. Після цього Норі полишив їхню компанію, а Джеф повернувся до своєї вагітної дружини. Алан залишився сам на сам зі своєю репутацією злодія.

Повернення Алана на рідну Україну

Негаразди не зупинили Алана і він вирішив розпочати пошук розробників для

Talkable. Знову згадав про рідний Миколаїв і знайшов там Богдана Гусева, якому було байдуже до сварки Алана с Хессоном. Саме в цей час Алан на конференції зустрівся з засновником 99designs Метом Міцкевичем. Алан відразу признався, що він той самий хлопець що зламав його сайт. У відповідь Мет подякував Алану за те, що той допоміг знайти слабкі місця. Під час розмови Алан пожалівся, що ніяк не може створити команду висококласних фахівців розробників.

Саме під час цієї розмови і виникла ідея створити ресурс Hired для пошуку іт- розробників. На відміну від бірж по фрілансу, ресурс мав забезпечити співробітників повною зайнятість. В разі домовленостей сторін, платформа мала б отримувати п’ятнадцять відсотків річної зарплатні співробітника. Ця сума була вдвічі менша від вартості послуг рекрутера. Відразу був складений бізнес-план як досягти відмітки в 1 млн. доларів. Для цього було потрібно знайти роботу для 500 програмістів на протязі року. Вже через два роки компанія виконала план і працевлаштування майже 600 людей. Компанія розвивалась дуже швидко і вже на початок 2014 року була оцінена у 200 мільйонів доларів.

22 червня компанією було отримано інвестиції в 30 мільйонів доларів, загалом проектом було зібрано 130 мільйонів доларів на розвиток, при цьому ринкова вартість активів складала 1 мільярд доларів. Компанія стала лідером у своєму сегменті. Як зазначає Алан, вони пішли традиційним шляхом стартапу, але досягнули успіху. Алан налагодив менеджмент, винайняв директора і сам з початку цього року повністю зосередився на Talkable.

Talkable отримав понад $ 3,5 млн інвестицій

Нарешті до Алана прийшов успіх, негаразди залишилися позаду. Він повністю відчув себе переможцем. Чому тільки з чергової спроби бізнес-ідея досягла успішної реалізації? Алан відповідає на це питання так: влучна ідея, грамотно розроблена стратегія, правильні люди поруч. І, головне, це досвід який я збирав 10 років.

Алан наголошує, що немає лиха без добра. Бо скандальна ситуація з відомим розробником закрила доступ до фахівців, змусила мене довелось хитрувати, вишукувати інші варіанти і саме так я прийшов до ідеї розробки Hired.

До речі, з тим самим Девідом Хенссоном доля звела Алана ще раз після скандал. Алан вирішив вибачитись, але Девід його навіть не пригадав. Отримавши бажане, у 2017 році Алан вирішив взяти відпустку. Він весь рік подорожував, об’їхав майже весь світ. Встиг побувати в 30 різних місцях. Відпочивши він знову розпочав активну діяльність по розвитку своєї справи. Сьогодні бізнесмен повністю зосереджений на Talkable. Офіс компанії є і в Україні. Минулого року Алан провів у рідному Миколаєві близько двох місяців, цього року планує бути значно довше. Сьогодні Алану 35 років і з того часу, коли його вперше назвали капіталістом, багато чого змінилося. Змінилась країна, змінився бізнес, помінялись партнери. Незмінним лишилось одне бажання, бажання знаходити нове, створювати і розвивати.

За матерiалами: mc.today