Колишні централізовано-планові економіки

Колишні централізовано-планові економіки

Джеймс Ґвартні та Уго Монтесінос провели дослідження, в якому детально проаналізували зміни в  інститутах 25-ти колишніх централізовано-планових економік та їх наслідки для населення. Пропонуємо вам ознайомитися з перекладом висновків їх дослідження:

  • В деяких країнах КЦП рівень бідності зріс в період 90-х років. За статистикою, рівень бідності в 2015 році знизився в порівнянні з 1995 роком. Це стосується всіх КПЦ економік. Становив він менше 10% із 25 КЦП країн.
  • Сім країн, до яких входять Грузія, Литва, Естонія, Латвія, Румунія, Албанія та Вірменія, зайняли лідируючі позиції серед 159 країн з проекту «Економічна свобода у світі». Зведений рейтинг індексу економічної свободи цих країн становив 7.5, а в 2015 році він був навіть вищим. Інші 9 країн (Болгарія, Польща, Чеська Республіка, Словаччина, Казахстан, Угорщина, Македонія, Хорватія та Словенія) увійшли в другий квартиль з показниками 7-7.5. Це означає, що ці держави в період 1995-2015 рр. досягли збільшення власної економічної свободи. Інші ж 9 країн, до яких входять Україна, Киргизька Республіка, Таджикистан, Сербія, Чорногорія, Боснія і Герцеговина, Росія, Азербайджан та Молдова, мають показники менше за 7.0. Тобто ці держави просуваються до структури ринкової економіки значно повільніше.
  • Слід зазначити, що країни з більшою економічною свободою досягли стабілізації річного приросту ВВП швидше протягом 1995-2015 років. Єдиним винятком стала Румунія, яка по причині великої кількості реформ всередині держави, досягнула темпів економічного зростання з показниками 4.56% лише в 2000-2015 роках. Лише Казахстан та Польща змогли досягнути річного темпу зростання більше 4%, а перевищити показник 4% змогли лише Боснія і Герцеговина та Азербайджан, хоча можливо це сталося внаслідок завищення ВВП на душу населення в 1995 році.
  • За ці роки інститути більшості КЦП економік успішно розвивалися в напрямку налагодження процесу захисту громадянських свобод, контролю корупції та демократичних рішень. До цих країн в 2015 році входили Естонія, Латвія, Литва, Польща, Чехія, Словаччина, Угорщина, Словенія та Хорватія. А от політика в Таджикистані, Росії, Казахстані та Азербайджані найменше займалася захистом свобод громадян.
  • Розвиток міжнародної торгівлі відбувся майже у всіх країнах протягом 1995-2015 років. В 10-ти країнах, які вступили до Європейського Союзу в 2004-2007 роках, значно зріс розмір сектору торгівлі. Збільшилась також частка прямих іноземних інвестицій, що свідчить про інтеграцію в світову економіку. Але з 2010 року цей рівень почав знижуватись, що може свідчити про можливі проблеми в найближчому майбутньому.
  • В період 1995-2015 років в країнах з високим рівнем доходу ВВП на душу населення значно зріс. Найбільше це стосувалося Грузії, Латвії, Литви, Вірменії, Казахстану, Албанії, Боснії та Герцеговини, Азарбайджану. П’ять із цих країн займають місця в групі з найвищим рівнем економічної свободи за даними 2015 року. Дослідження показало, що економічна свобода має доволі значний вплив на економічне зростання держави.
  • За допомогою регресійного аналізу було проведено дослідження основних факторів задоволеності життя серед населення. В ході дослідження було виявлено, що економічна свобода впливає на рівень задоволеності життям, і в людей, які проживали в КЦП країнах, цей рівень був значно нижчим, ніж в інших.
  • Була помічена різниця у якості правових систем серед КЦП країн та інших країн Європи з високим рівнем доходів. КЦП країни просто не мали можливості досягти значних успіхів у цій сфері. І якщо ці країни не займуться вдосконаленням своєї правової системи, то очевидно їх розвиток ще більш уповільниться. Вже зараз можемо помітити зменшення кількості іноземних інвестицій і сповільнення економічного зростання.

По матеріалам: bendukidze.org

Фото: bendukidze.org