Як правильно скласти бізнес план

Як правильно скласти бізнес план

Якщо хтось хоче організувати свій бізнес, то без знань, як скласти успішний бізнес план, справи не буде. Цей важливий документ потрібен для визначення основних цілей бізнесу та способів досягнення кінцевої мети. Гроші на розвиток бізнесу може бути знайти складно, але витратитись на спеціаліста, який знає як грамотно скласти бізнес план треба, адже це запорука успіху для будь-якого підприємця.

Як правильно скласти бізнес план: основні правила

 1. Коротко та лаконічно. Бізнес план повинен бути зрозумілим, адже кому захочеться витрачати багато часу на прочитання документу на 100 сторінок. В ньому повинні бути описані основні етапи як організувати та вести свій бізнес. Цей документ може постійно змінюватись, тому вносити правки в змістовний короткий текстовий файл легше.
 2. Вивчення аудиторії. Бізнес план повинен бути написаний таким чином, щоб він був зрозумій для своїх потенційних партнерів. Інколи необхідно «спіймати хвилю» інвесторів та додавати в документ зрозумілі їм терміни навіть, якщо бізнес пов’язаний з наукою чи медициною.
 3. Геть страхи. Кожен має шанс зрозуміти як влаштований бізнес та як досягнути успіху, тому не треба боятись братись за щось нове. Якщо людина справді любить свою справу, то в неї не виникне питання як скласти бізнес план, який постійно можна вдосконалювати та доповнювати.
 4. Ознайомитись з хорошим прикладом. Перед створенням власного бізнес плану, слід знайти документ з однієї сфери. Це допоможе зрозуміти як він повинен виглядати та які розрахунки туди необхідно вносити.

Бізнес план: як скласти та обов’язкові його складові

Складання бізнес плану – це ціла система, яка потребує як підготовки, так і достатньо багато часу, особливо для підприємця-початківця. Але це важливий етап в розвитку бізнесу, який допоможе зробити його більш прибутковим. Кожен бізнес план маю включати такі складові:

 • резюме (короткий опис бізнес планів);
 • можливості (яка проблема вирішується та який продукт пропонується);
 • реалізація (маркетинговий план, операційна діяльність та основні показники успіху бізнесу);
 • компанія та колектив (опис команди, яка вже працює в компанії, історія створення бізнесу);
 • фінансовий план (прогноз для бізнесу);
 • додаток (зображення продукції та додаткова інформація).

Бізнес поради для хорошого резюме

Зверху сторінки необхідно помістити інформацію з коротким інформативним описом бізнесу. Важливо чітко вказати, чим конкретно займається компанія та які проблеми вона вирішує.

Далі слід вказати рішення, які пропонуються для вирішення вище вказаної проблеми. Описується також цільовий ринок, тобто окремий сегмент ринку. В резюме присутня інформація про команду, яка працює в компанії на даний момент, адже досить часто для інвесторів наявність досвідченої команди важливіше за саму ідею.

В фінансовому плані необхідно вказати рентабельність свого бізнесу та майбутні витрати. Звичайно буде краще, якщо дані зобразити в діаграмі. Щоб розвинути бізнес за допомогою інвестицій, треба знати, як чітко описати потреби компанії та необхідну суму грошей.

Як скласти бізнес план: Можливості

Цей розділ є основою будь-якого бізнес плану. Щоб успішно вести малий чи середній бізнес, треба чітко описати існуючу проблему та запропонувати шляхи її вирішення. Важливо, щоб рішення компанії відрізнялось від ідей конкурентів і було вигіднішим.

В «Можливостях» подається більш детальна інформація про компанію. Крім того, в ньому можуть бути розглянути відповіді на питання, які можуть виникнути у потенційного інвестора під час ознайомлення з резюме.

Як скласти бізнес план: проблема та рішення

А от в цьому розділі описуються можливі проблеми своїх потенційних клієнтів. Треба відповісти на питання: Чого зараз не вистачає клієнтам? Як вони вирішують свої проблеми зараз? Чи можна зробити вирішення їхніх проблем більш зручним та дешевим?

Правильний опис проблеми прямо впливає на успішність бізнесу, адже без виділення проблеми не можна написати хорошу бізнес-концепцію. Слід спробувати дізнатись, що думають про вирішення проблеми, яку пропонує компанія, потенційні клієнти. Достатньо просто вийти на вулицю і дізнатись думку інших. Для кращої візуалізації можна використовувати картинки з ситуаціями, в яких знадобиться конкретний товар чи послуга.

Бізнес план: як правильно скласти список цільової аудиторії

Після роботи над проблемою та шляхами її вирішення, слід братись за аналіз потенційних клієнтів на ринку. Треба розуміти їх приблизну кількість та очікування, щоб задовольнити потреби та дати те, чого вони так потребують. Краще концентруватись на окремому сегменті ринку: родини з дітьми, студенти, спортсмени і т.п.

Як скласти бізнес план: розділ про ключових покупців

Слід зазначити, що цей розділ слід використовувати лише тим компаніям, які працюють з обмеженою кількістю клієнтів. В такому випадку треба розповісти про цих клієнтів та описати їх значимість для конкретного бізнесу. Інші ж можуть просто пропустити цей розділ.

Бізнес план: як його скласти та що писати в розділі про конкуренцію.

В цьому розділі слід описати інші схожі компанії на ринку. Розвинути бізнес без знання своїх потенційних конкурентів просто неможливо, тому важливо розуміти, як правильно подати інформацію.

Слід описати проблеми, які вирішує бізнес, та його переваги серед інших подібних компаній. Подавати інформацію можна у вигляді конкурентної матриці, яка представляє собою зручну таблицю, де вказані критерії порівняння компанії з конкурентами. Важливо показати інвесторам, що рішення конкретного бізнесу зручніші та вигідніші.

Бізнес поради: інформація про можливі майбутні досягнення

Бізнес план має містити розділ про майбутні послуги та продукти компанії, її бачення як правильно скласти та оформити перспективи розвитку підприємницької справи. Достатньо одного-двох абзаців, в яких будуть описані напрямки розвитку бізнесу в майбутньому.

Реалізація та маркетинг

В цих двох окремих розділах треба вказати свої ринкові можливості та яким чином будуть реалізовані бізнес ідеї на практиці. Опиратись слід на показники успіху та основні етапи розвитку. А от маркетинговий план вже описує, яким чином компанія буде виводити свої товари чи послуги на цільові ринки та як буде побудована система продажів.

Бізнес план: як правильно оформити розділ про фінанси

Скласти грамотний фінансовий план не так вже й складно і для цього зовсім необов’язково мати профільну освіту. В стандартному плані містяться місячні прогнози на перший рік роботи компанії і декілька річних прогнозів на найближчі 3-5 років.

Крім того, в фінансовому плані повинні бути описані такі підрозділи:

 • прогноз продажів;
 • прогноз оплати праці;
 • звіт про прибутки та збитки;
 • звіт про фінансові операції компанії;
 • балансовий звіт;
 • використання фінансових засобів;
 • стратегія виходу на ринки.

По матеріалам: logaster.ru